11.1.2018 / Gösterim Sayısı : 347

İlk Buzağısı Doğan Genç Çiftçi Sevinç Göz Yaşı Döktü

#İlk Buzağısı Doğan Genç Çiftçi Sevinç Göz Yaşı Döktü
​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca  uygulanmakta olan Genç Çiftçi Projeleri Bolu'da meyvelerini vermeye devam ediyor.  Mudurnu ilçesi Elmacıkdere köyü Genç Çiftçilerinden Meryem SARIARSLAN, 05.01.2018 tarihinde İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü İl Proje Yürütme Birimi personelleri tarafından ziyaret edildi.
2016 yılı Genç Çiftçi Büyükbaş Hayvancılık projesine başvuru yaparak 6 baş besi danası almaya hak kazanmış olan Sarıarslan'a; Simental, Angus ve Limuzin ırklı hayvanlar teslim edilmişti. 1 senelik bakım besleme sonucunda ilk buzağısını aldığını, sahibi olduğu diğer 3 hayvanında gebe olduğunu belirten Genç Çiftçi Meryem SARIARSLAN konuşmasında; 'Projeye başvuru yapmadan önce hiç hayvanım yoktu. Bu proje sayesinde hayvancılık yapmaya başladım ve haneme kazanç sağlama aşamasına geldim. Gelen hayvanların sağlığı yerinde olmakla beraber, buzağısını aldıktan sonra evimin ve özellikle çocuklarımın süt, yoğurt peynir ihtiyacını da karşılamaya başladım" dedi.
Projeden memnuniyetini dile getirirken gözyaşlarını tutamayan SARIARSLAN Allah devletimize zeval vermesin, Allah devletimizden ve sizlerden razı olsun, dileğim benim gibi ihtiyacı olan insanlarında projeden yararlanması yönündedir ifadelerinde bulundu.
Genç çiftçi hayvanların yem ihtiyacını köydeki atıl durumdaki tarlaları kiralayarak buğday, yonca, yem bezelyesi ve mısır ekmek suretiyle bütün kaba yem ihtiyacını kendilerinin karşıladığını belirtti.
İl Müdürlüğü teknik personelleri tarafından hayvanların bakımı ve beslenmesi konusunda tavsiyelerde bulunulurken , konu ile ilgili İl ve İlçe müdürlüğü tarafından her zaman destek ve yardımcı olunacağı söylendi.
Konuya ilişkin olarak İl Müdürü Fahri TETİK yaptığı açıklamada;
'Bu projeler genç genç çiftçilerimizin köye geri dönüş projesinin sahadaki başarı göstergesidir. 2018 yılı buzağı ölümlerini önleme ve hayvancılık yılı ilan edilmiş olup, bu projelerle ülkemizin ve ilimizin üretimine katkı sağlanmaktadır. Önümüzdeki yıllarda da bu tür projeler amacına uygun olarak uygulanmaya devam edecektir. Sevinç gözyaşı döken çiftçimizin bu tavrı bizi mutlu etmiştir, Unutmayalım ki bir buzağı doğar hâne kazanır, halk kazanır, ülke kazanır.' dedi.

''