22.6.2017 / Gösterim Sayısı : 547

Toprak İçin Söyle Ekibi Sahnede

#Toprak İçin Söyle Ekibi Sahnede
​Toprak, hava ve su gibi, canlıların yaşaması için vazgeçilmez bir unsurdur. Toprak binlerce hatta milyonlarca yılda oluşmakta ve insan ömrüyle kıyaslandığında muazzam bir süreci işaret etmektedir. Yaşamın kaynağı olan toprağın önemini vurgulamak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla her yıl Toprak Haftası ve Toprak Bayramı etkinlikleri düzenlenmektedir.
Toprak aşınımı ile ülkemiz yılda 1,3 milyar ton toprak kaybına uğramaktadır ve bunun 550 milyon tonu tarım toprağıdır. Bu toprak kaybı 400 bin hektar alana tekabül etmektedir. Tarım alanlarının % 70'inde şiddetli erozyonla toprak kaybı görülmektedir. Yılda 70 milyon ton bitki besin maddesi kaybına neden olan bu sorun ayrıca ülke ve yetiştirici ekonomisine zarar vermektedir. Zira bu açığı üreticimiz parayla satın aldığı sun'i gübrelerle kapatmak zorunda kalmaktadır. Kimyasal gübreler ise, bilinçsiz kullanımla çevre kirliliğine ve topraklarımızın çoraklaşmasına neden olmaktadır.
İlk kez 1945 yılında yayınlanan 4760 sayılı Toprak Bayramı Kanunu'na göre her yıl 11 Haziranı takip eden ilk Pazar günü "Toprak Bayramı" olarak kutlanmaktadır.
Bu kapsamda Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toprağın önemine ithafen bir çalışma yaparak "Toprak İçin Söyle" adı altında İl Müdürlüğü çalışanlarından oluşan ve tamamen gönüllülük esasına dayalı bir ekip oluşturdu.
Oluşturulan ekip, Toprak Bayramı etkinliği kapsamında Esas 14 Burada Alışveriş ve Yaşam Merkezinde, Tarım ve İnsan Sergisinin açılış töreninde sahne alarak sanat severlere toprakla ilgili türkülerden oluşan bir dinleti sundu.
Dinleti Vali Yardımcısı Ünal COŞKUN, İl Müdürü İsmail TAŞ, Ziraat Odası Başkanı Hakkı FİDAN, Ziraat Mühendisleri Odası temsilcisi Niyazi KALFA, Resmi kurum temsilcileri, ziyaretçiler ve basın tarafından ilgi ve beğeni ile takip edilirken, olumlu tepkiler yapılan çalışmasının başarısını gözler önüne serdi. 

''