12.5.2017 / Gösterim Sayısı : 398

Bolu Çiftçileri Adana-TAYEM’de; "Etkin ve Verimli Sulama Sistemleri Eğitiminde"

#Bolu Çiftçileri Adana-TAYEM’de
​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 10. Kalkınma Planının uygulanabilirliğinin ve etkinliğinin artırılması amacıyla hazırlanan eylem planı dâhilinde, Tarımda Su Kullanımının Etkinleştirilmesi Programı altında yer alan Bolu Ovası Sulama Birliğine üye çiftçilerden 20 erkek, 8 kadın çiftçiye İl Müdürlüğümüz tarafından uygulanan  proje kapsamında 02-04 Mayıs 2017 tarihleri arasında Adana Tayem'de 3 gün süreli  "Etkin ve Verimli Sulama Sistemleri" konusunda eğitim verildi.
Proje kapsamında çiftçilere KTV Şube Müdürü Nuray KARATEPE, Ziraat Yüksek Mühendisi Ayşe EKDİOĞLU ve Ziraat Teknikeri Hüseyin KARABUT eşlik ederken, konularla alakalı gerekli bilgilendirmeler yerinde yapıldı.
Eğitim kapsamında çiftçilere Türkiye'nin en büyük narenciye bahçesine sahip Bülent Özler Çiftliği'nde bilgisayarlı damla sulama otomasyon sistemleri, mavi sertifikalı fidanların üretildiği fidan parselleri, makine parkurundaki atomizörler, narenciye budama makinaları, narenciye bahçesi ve sulama sistemleri hakkında yerinde bilgiler verildi.
Mehmet Ali Çay'a ait Çay Çiftliği'nde narenciyede sulama sistemleri hakkında Prof. Dr. Sermet ÖNDER tarafından sulama sistemleri hakkında yerinde anlatılarak bilgiler verildi. Ayrıca ADANA-Tayem Eğitimcilerinden Ziraat Mühendisleri Hüseyin SARITAŞ ve Yakup GÖKALP tarafından da sulama ile ilgili bilgileriyle çiftçilerimizi aydınlattı. Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Ali ÇAY çiftçilerimizin sorularını yanıtladılar ve çiftlik hakkında gerekli bilgileri aktardı. 
Gezi kapsamında PİLSA Sulama Şirketi- Wavin Academy dünyanın lider alt yapı, üst yapı plastik boru sistemleri üreticisi olan Wavin Grubu ve üretim tesisleri hakkında Wavin Academy Yöneticisi Müjgan ERBAZ tarafından bilgiler verildi. Akabinde üretim tesisleri yerinde incelendi.
Üreticilerin oldukça memnun kaldığı teknik gezi ve eğitimde çekilen hatıra fotoğrafları ile son bulurken bu ve benzeri konularla alakalı teknik gezi ve eğitim faaliyetlerinin sıklaştırılması temennileri Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personeline iletildi. 

''